پاسخ: در مورد این كه چرا این رویداد به طور كامل در قران عنوان نگردیده، باید بدانیم که حقایق در این کتاب الاهی به صورت مجمل بیان شده تا بدین وسیله از تحریف و دستبرد نامحرمان در طول تاریخ مصون بماند و این خود دلیل، بر اعجاز قران است، از این رو بهترین راه برای رسیدن به حقایق قران و هدف اصلی آیات توجه به شأن نزول آن ها می باشد.

در مورد واقعه ی غدیر خم نیز تمامی مفسران شیعه و سنی اتفاق نظر دارند كه آیات ۳و ۶۷ سوره ی مائده از كلام اللَّه مجید مربوط به این اتفاق می‏ باشد.
الف) آیه ۶۷ سوره مائده:

«یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و اللَّه یعصمك من الناس ان اللَّه لا یهدی القوم الكافرین».

ای پیامبر آن چه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده به طور كامل - به مردم - برسان و اگر این كار را انجام ندهی رسالت - خدای را - انجام نداده‏ ای و خداوند تو را - از خطرهای احتمالی - نگاه می‏دارد و خداوند كافران را هدایت نمی ‏كند.
در ذیل تفسیر آیه ی فوق روایات بسیاری نقل شده كه نظریه انتساب این آیه به واقعه غدیر را قطعی می‏ كند.
ب) آیه سوم سوره مائده:

«... الیوم اكملت لكم دینكم و اتممت علیكم نعمتی و رضیت لكم الاسلام دینا».

امروز دین شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تكمیل نمودم و اسلام را به عنوان آیین جاودان شما پذیرفتم .
در روایاتی كه از طریق شیعه و سنی نقل شده به صراحت اذعان گردیده است كه این آیه در روز غدیر خم و پس از اعلام پیامبر نازل شده است.
مسلمانان با تمسك به این كه قول و نقل پیامبر و اوامر و نواهی آن حضرت را تبیین قران می ‏دانند، اقدام پیامبر در مورد معرفی امیر مؤمنان به جانشینی را برای اتمام حق این مطلب كافی دانسته ‏اند؛ چرا كه بسیاری از مطالب وجود دارد كه در قرآن به آن اشاره نشده اما مسلمانان با تمسك به سنت نبوی به آن ها عمل می‏ نمایند مانند مبحث نماز چنان كه در قرآن تنها به خواندن نماز اشاره شده و تعداد ركعت ها و شیوه ی انجام آن از سنت نبوی اخذ شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

 • سلسله درسهای آشنایی با اسلام (در اسلام هیچ بن بستی وجود ندارد!)

  بسم الله الرحمن الرحیم وصلی

  مشاهده
 • آیا عزاداری مخصوص شیعه است یا ریشه قرآنی دارد؟

  پاسخ به ۳ سوال در مورد

  مشاهده
 • سلسله درسهای آشنایی با اسلام(چرا خدا برخی چیزها را نجس اعلام کرده؟!)

  در خدمت جناب آقای خداوردی

  مشاهده
 • حد سرقت ! چرا و چگونه !

  قطع دست دزد چرا و

  مشاهده
 • برزخ ! عالمی که نمی شناسیم

   برزخ چیست؟در اعتقادات اسلامی برزخ

  مشاهده
 • پیامدهای عمل به قرآن

  هر بار که به دنبال

  مشاهده
 • 1
 • 2
 • 3