شبهه : وهابیت ادعا می کند " با توجه به بیاناتی چون «یسرنا القرآن» و «بیان للناس» در قرآن، معلوم می‌شود که فهم قرآن برای همگان آسان است و نیازی به تفسیر و تأویل ندارد؟ " پاسخ : این ادعا را اولین بار خلیفه‌ی دوم عمر در برابر امام علی علیه‌السلام و قرآنی که به همراه تفسیر و تأویل و شأن نزول و ... تدوین کرده و به مسجد آورده بود بیان نمود که خود مبین عدم درک صحیح از قرآن کریم بود. و امروزه وهابیت همان ادعا را در محافل، نوشتارها و سایت‌ها تبلیغ می‌کند. اگر چه پیش از این نکات مبسوطی در این زمینه درج گردیده است که با درج کلمات مربوطی چون «تفسیر» یا «یسر القرآن» و ... در بخش جستجو قابل دسترسی می‌باشد، اما نکات ذیل نیز ایفاد می‌گردد:
الف – همین که با استناد به آیات فوق مدعی می‌شوند، «قرآن آسان است، پس تفسیر نمی‌خواهد»، خودش نوعی تفسیر آیات فوق است. البته تفسیر به رأی و طبعاً غلط.
ب – به وهابیت باید گفت: اگر قرآن تفسیر نمی‌خواهد و هر کسی با روخوانی علم به قرآن می‌یابد، پس چرا این همه پول هزینه‌ی تفسیر به رأی‌ها و تبلیغ اندیشه‌های غلط خود می‌کنید؟ همین قرآنی که منتشر می‌کنید و رویش می‌نویسید هدیه «ملک فهد، یا ملک عبدالله یا هر ملک دیگری» کافیست. اما ما معتقدیم که قرآن کریم – مانند هر سخن دیگری تفسیر می‌خواهد – پس کنکاش و تبلیغ می‌کنیم و شما که معتقد نیستید، سکوت کنید و فقط قرآن چاپ کنید.
ج – اگر روخوانی قرآن کریم کفایت داشت، این همه اختلاف پدید نمی‌آمد و اساساً وهابیتی نیز به وجود نمی‌آمد. و همین که این فرقه نسبت به تفسیر آیات مذکور با سایر مذاهب اختلاف نظر دارد، از یک سو بیانگر و دلیل نیاز به تفسیر است و از سوی دیگر روشن می‌کند که هر کسی نمی‌تواند تفسیر نماید. و گرنه همین تفسیر به رأی‌ها و اختلافات پیش می‌آید.

د - «هذا بَیانٌ لِلنَّاسِ وَ هُدىً وَ مَوْعِظَةٌ لِلْمُتَّقینَ» (آل عمران، ۱۳۸)

«این (كتاب خدا و آیات مذكور در آن) حجت و بیانى است براى عموم مردم و راهنما و پندى براى پرهیزكاران»‏.
در واقع«بَیانٌ لِلنَّاسِ» یعنی: یک تبیین و روشنگری برای عموم انسان‌ها. یعنی این قرآن نه برای ملائک و حیوانات است و نه برای یک یا چند قوم خاص. بلکه برای عموم انسان‌هاست. حال از کجای این معنا فهمیدند و تفسیر به رأی کردند که پس مفسر نمی‌خواهد؟
ھ-«وَ لَقَدْ یسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّكِرٍ» (القمر، ۱۷)

و با اینكه ما قرآن را براى تذكر آسان كرده‏ایم آیا كسى هست متذكر شود؟
حال از کجای این آیه فهمیدند که دیگر نیازی به تفسیر نیست؟ آسان‌تر از «الفبا» در هیچ زبانی نداریم. آیا کتاب الفبا کافی است و نیازی به معلم و مفسر ندارد؟ آیا کودکان با نگاه به اشکال حروف صدا، دیکته و معنی آنها را یاد می‌گیرند. یا معلم الف، ب ... آب، بابا را یاد می‌دهد، تفسیر می‌کند و از تأویل و مصادیقش می‌گوید؟ هر سخنی، از یک بیت شعر گرفته تا سخنان روزمره‌ای که ما به یک دیگر می‌گوییم، تفسیر و تأویل دارد. چه شد نوبت به کلام‌الله و قرآن که رسید، هیچ تفسیری نمی‌خواهد و آسان است و همه کاملاً می‌فهمند؟ بفرمایند از ظاهر یا حتی باطن کدام آیه‌ی آسان فهمیدند که نماز صبح دو رکعت است؟ شوط‌های طواف هفت‌بار است؟ و سایر احکام چگونه است؟

– قرآن کریم برای ذکر و یاد خدا کردن آسان است، یعنی چه آدم عادی و چه یک نخبه، چه یک کسی که فقط روخوانی بلد است و چه ابوعلی سینا و فارابی و ملاصدرا، با خواندن آیه‌ی ذیل می‌فهمد که حکم خدا و رسول شرط است و نه نظرات شخصی آنان و در اختلاف نظرها [حتی راجع به تفسیر آیات] باید دید که ایشان چه فرمودند؟ مثلاً اگر در غدیر فرمودند که علی و اولاد او (علیه السلام) اولی الامر هستند، ما نگوییم خیر، هر پادشاه ظالمی نیز اولی الامر است! یا اگر فرمود: علی و شیعیان او بر حق هستند، ما در خطبه‌ی نماز جمعه و آن هم در بیت‌الله و کنار کعبه‌ی معظمه نگوییم خیر، بلکه خون شیعه مباح است.
«یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی‏ شَی‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیوْمِ الْآخِرِ ذلِكَ خَیرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْویلاً» (النساء، ۵۹)

هان اى كسانى كه ایمان آورده‏اید خدا را اطاعت كنید، و رسول و كار داران [اولی الامر] خود را فرمان ببرید، و هر گاه در امرى اختلافتان شد براى حل آن به خدا و رسول مراجعه كنید، اگر به خدا و روز جزا ایمان دارید این برایتان بهتر، و سرانجامش نیكوتر است.‏
قرآن آسان است، یعنی هر انسانی عاقلی، اعم از عامی یا دانشمند، اگر در قلبش غرض و مرضی نباشد، با خواندن آیه‌ی ذیل می‌فهمد که قرآن کریم آیات محکم و متشابه دارد که متشابهاتش با رجوع و استناد به محکماتش تفسیر می‌گردد و هر کلمه‌ای تفسیر و تأویل دارد و از این تفسیر و تأویل نیز فقط «راسخین در علم» آگاهند و دیگران جهت ایجاد فتنه، با تفسیر به رأی از متشابهات تبعیت و سوء استفاده می‌کنند:
«هُوَ الَّذی أَنْزَلَ عَلَیكَ الْكِتابَ مِنْهُ آیاتٌ مُحْكَماتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتابِ وَ أُخَرُ مُتَشابِهاتٌ فَأَمَّا الَّذینَ فی‏ قُلُوبِهِمْ زَیغٌ فَیتَّبِعُونَ ما تَشابَهَ مِنْهُ ابْتِغاءَ الْفِتْنَةِ وَ ابْتِغاءَ تَأْویلِهِ وَ ما یعْلَمُ تَأْویلَهُ إِلاَّ اللَّهُ وَ الرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنا وَ ما یذَّكَّرُ إِلاَّ أُولُوا الْأَلْبابِ» (آل عمران، ۷)

و او كسى است كه كتاب را بر تو نازل كرد، بعضى از آیات آن، آیات محكم است كه اصل كتابند، و بعضى دیگر آیات متشابهند، اما آن كسانى كه در دل‌هایشان انحراف است تنها آیات متشابه را پیروى می ‏كنند تا به این وسیله فتنه به پا كنند و به همین منظور آن آیات را به دلخواه خود تاویل می ‏كنند، در حالى كه تاویل آن را نمی ‏دانند مگر خدا و راسخین در علم، می ‏گویند به همه قرآن ایمان داریم كه همه‏ اش از ناحیه پروردگار ما است و به جز خردمندان از آن آیات پند نمی ‏گیرند.
پس، قرآن آسان است، یعنی همگان به آسانی می توانند این معانی را درک کنند. نه این که هر کسی می‌تواند تفسیر به رأی نموده و سپس مدعی شود که قرآن تفسیر نمی‌خواهد. در سایر علوم نیز همین‌طور است. آیا اگر با بیانی ساده و آسان بگویند: «به هنگام بیماری به پزشک مراجعه کنید»، هر کس آن را شنید می‌تواند بگوید که الحمدلله دیگر پزشک شدیم و خودمان معالجه می‌کنیم؟!
در هر حال با همین تفسیر به رأی‌ها حضرت علی و امام حسن و امام حسین و سایر ائمه علیهم‌السلام را به حکم قرآن و اسلام ترور کردند. خوارج با تفسیر به رأی قرآن فرق علی (علیه السلام) را شکافتند و معاویه به نام خلیفة المسلمین نقشه ترور امام حسن (علیه السلام) را طراحی و اجرا نمود، یزید و یزیدیان با استناد به قرآن امام حسین (علیه السلام) را خارجی خوانده و خونش را مباح دانسته و خود و خانواده‌ و یارانش را ترور کردند ... و اکنون نیز وهابی‌ها می‌گویند قرآن تفسیر نمی‌خواهد و هر کسی خودش می‌فهمد ...، تا بتوانند با تفسیر به رأی همین روش‌ها را ادامه دهند.
در هر حال اگر معتقدند که قرآن نیازی به تفسیر ندارد، از این تفسیرها نکنند و اصلاً هیچ نگویند. در خانه‌ی هر مسلمانی قرآن هست و دسترسی به قرآن نیز آسان است. اما ما بر اساس آیات بسیار واضح، روشن و آسان جهت درک معنا، معتقدیم که قرآن [مانند هر بیان یا کتاب دیگری] تفسیر می‌خواهد و تفسیرش را نیز فقط خدا، رسول و راسخون در علم – که حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) مشخصات آن را بیان کرده است – می‌دانند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید