02

مژده اي مسافران شهر رمضان مژده كه امشب آسمان سبز رمضان ستاره باران مي شود و عطر خوش تولد اولين گل بوستان علي و فاطمه در جهان انتشار مي يابد.ميلاد نوراني سبط اكبر مصطفي ، امام حسن مجتبي عليه السلام را به محضر حضرت ولي عصر عليه السلام و شما محبّان اهل بيت تبريك و تهنيت عرض مي نماييم.ياران اين بار آمده ايم در پيشگاه كرم و بخشش سيد جوانان اهل بهشت و كريم آل طه بگوييم كه پس از گذشت چهارده قرن هنوز حديث غربت تو به گوش مي رسد و ما مي خواهيم با معرفي تعدادي كتاب قطره اي از درياي بي كران غربت و مظلوميت ات كم كنيم ،باشد كه در اين ماه رحمت ياريمان كني تا معرفتمان براي شناخت وجود مقدس ات بيشتر شود.

زندگاني امام حسن مجتبي عليه السلام (نوشته سيدهاشم رسول محلاتي)
اين كتاب جامع و كاملي است درباره ي تمام ابعاد زندگي امام حسن مجتبي عليه السلام از زمان ولادت تا شهادت و بيان شمّه اي از فضايل و مكارم اخلاق آن حضرت و سخنان حيات بخش ايشان كه با استفاده از رويات معتبر شيعه و سني در دوازده فصل تهيه شده است.
فرهنگ جامع سخنان امام حسن عليه اسلام
اين كتاب ترجمه كتاب «موسوعة لكمات الامام الحسن عليه السلام» تأليف گروه حديث پژوهشكده باقرالعلوم عليه السلام (وابسته به سازمان تبليغات اسلامي) و ترجمه علي مؤيدي است.
شما مي توانيد براي آشنا شدن با شخصيت امام حسن مجتبي عليه السلام و اين كه امام مظلوم در چه شرايطي قرار گرفته بود و ياران و دشمنان با آن حضرت چگونه رفتار مي كردند به مطالعه ي رفتار ،سخنان و نامه هاي آن حضرت از طريق اين كتاب بپردازند . اين كتاب كه به دو زبان عربي و فارسي منتشر شده است و سخنان حضرت را به ترتيب تاريخي و موضوعي تنظيم كرده است.
حقايق پنهان
پژوهشي است از زندگاني سياسي امام حسن مجتبي عليه السلام ،اين كتاب با مقدمه استاد آيت الله جعفر سبحاني و تأليف احمد زماني ارائه شده است.
در نوشتار اين كتاب زندگي سياسي آن امام همام ،سبط اكبر رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم ورق مي خورد و ضمن پاسخ گويي به برخي اتهامات و شبهات محورهاي زير را مورد بحث و بررسي قرار مي دهد:
1- چگونگي ساختار شخصيتي امام مجتبي عليه السلام (دوران كودكي و نوجواني)
2-مسئوليت هاي سنگين دوران حاكميت امير مؤمنان علي عليه السلام
3-دوران پرماجراي امامت و خلافت ظاهري آن حضرت.
4- انگيزه هاي صلح و بررسي مواد صلح نامه و پاسخ به بعضي شبهات و اشتباهات
5- دوران ده ساله ي پاياني عمر مبارك آن بزرگوار در مدينه ي منوره (جنگ سرد با حاكمان بني اميه)
6- تهاجم فرهنگي امويان و عباسيان و بررسي انگيزه هاي شيطاني آنان.
و محورهاي ديگري كه هر يك بيانگر برخورد سياسي آن حضرت با افراد و يا گروه هاي مختلف زمان خويش است.
501 داستان از فضائل ، مصائب ،معجزات و كرامات امام حسن مجتبي عليه السلام (نوشته عباس عزيزي )
اين كتاب كه در سه فصل تنظيم شده است تلاش نموده است تا با بيان داستانهايي از زندگي امام حسن مجتبي عليه السلام ،ميوه ي دل حضرت زهرا سلام الله عليها يادي نمايد و لحظاتي هرچند كوتاه از غربت و مظلوميت آن بزرگوار كم نمايد.
قصه صلح خونين(تأليف علي نظري منفرد)
كتاب ديگري است كه به تاريخ زندگي سياسي ، اجتماعي حضرت امام حسن مجتبي عليه السلام مي پردازد.اين كتاب در واقع بر معرفي زندگاني امام حسن عليه السلام به بررسي جنبه هاي مختلف حيات سياسي ،اجتماعي و ديني آن حضرت به خصوص مسئله ي صلح امام با معاويه و واگذاري قدرت به او و كناره گيري از حكومت كه موجب سؤالات و احيانا ايراد و انتقاد ها و توجيهات ناروايي كه از آن مسئله شده است مي پردازد.به اميد آن كه مطالب براي خوانندگان كه خواهان آگاهي از سيره و زندگي آن امام مظلوم هستند جذاب و راه گشا باشد.
آسمان شكيبايي (نوشته سعيد آل رسول (نگاهي گذرا به زندگاني امام حسن مجتبي عليه السلام ))
اين كتاب آيينه اي كوچك براي بازنمايي تاريخ بزرگ و با عظمت معصومين عليهم السلام است. مطالعه گوشه هايي از حوادث زندگي دومين نور امامت و سخنان ايشان و آشنايي با برخي از اصحاب و ياران حضرت به منزله ي راهي براي شناختن آن امام است. در تنظيم مطالب اين كتاب از آثار معتبر بهره گرفته شده و اين مجموعه براي همگان به ويژه جوانان و نوجوانان قابل استفاده مي باشد.
حسن بن علي ،بيدارترين سردار(نوشته ي حسين استاد ولي)
زندگاني امام حسن مجتبي عليه السلام كه سراسر نور ،حماسه ،كرامت و بيداري است متأسفانه با تبليغات سوء دشمنان آن حضرت در عصر خويش و دشمنان هزار و جندساله ي اهل بيت در طول تاريخ اثر ناگوار خود را نهاده و چهره ملكوتي آن امام بزرگوار را ناپسند جلوه گر ساخته تا جايي كه آن امام بزرگ مظلوم تر از پدر و برادر خويش گرديده است. اين كتاب تلاش نموده است تا با نشان دادن شخصيت ،منش،تاريخ و راه و روش امام مجتبي عليه السلام به ويژه بازنماياندن ملاك حقيقت در صلح و جنگ از نظر فقه و تاريخ اسلام و برخي اتهامات وارده ،چهره ي واقعي و ملكوتي آن امام عزيز را به همگان نشان دهد.
سيد جوانان اهل بهشت ، امام حسن مجتبي عليه السلام
اين كتاب كه تأليف عليرضا رجالي تهراني مي باشد در 6 فصل تهيه و سعي شده كه با رعايت اختصار به نكات و مطالبي اشاره و با تأكيد كند و بر تاريخ بسياري از وقايع گفته شده تأكيد نمايد تا خواننده برداشت روشن تري از وقايع داشته باشد.
فرازهايي جذاب و خواندني از زندگي امام حسن عليه السلام (نوشته امير حسين عليقلي)
اين كتاب داراي فصل هاي گوناگوني از زندگي كريم آل پيغمبر مي باشد كه ما به برخي از فصل هاي آن اشاره مي كنيم:
امام حسن عليه السلام در قرآن و در روايات ، 20 گوهر از كلام امام حسن مجتبي عليه السلام ،تنهاترين سردار ، همسايه ي آفتاب ، معجزه ها ، فضيلت ها و .. در ابتداي اين كتاب چنين آمده است:«در خنده هاي صبحدم نيمه رمضان مژده يك ميلاد نهفته است ،ميلاد شكوفه ايي كه بر شاخسار عترت روييد، سيمايي كه زيبايي را معنا كرد. مولودي كه حسن بود و زيبا در خلقت و اخلاق نه تنها در چهره كه در خلق و خوي هم ، امام مجتبي آيينه بود و در قاب اين آيينه محور پيدا دست كريمش ،سفره احسانش ، كوه حلم و وقارش ، عطاي فراگير و بخشش كريمانه اش همه و همه جلوه اي از خُلق محوري بود كه در سيماي حُسني متجلي شود.»
فرهنگ سخنان امام حسن مجتبي عليه السلام (مؤلف محمد دشتي)

در مقدمه اين كتاب اين چنين آمده است:
«در تداوم تلاش جاودانه پاسداري از مرزهاي انديشه ،به فكر جمع آوري فرهنگ سخنان معصومين افتاديم تا ارزش هاي اسلامي را و تفسير هاي واقعي آيات قرآني را از كلمات نوراني آن بزرگ پاكان جهان فراگيريم و در اين تلاش و جستجو نام زيبايي «نهج الحياة»يا «راه و رسم زندگي»از ديدگاه معصومين را برگزيديم كه هم سنگ نهج البلاغه و راهنماي همه ي تشنگان حقيقت باشد.»
اين كتاب كه از مجموعه نهج الحياة جلد 5 ميباشد بر اساس فهرست موضوعي و حروف الفبا سخنن امام حسن مجتبي عليه السلام را جمع آوري نموده است.
هدايت گران راه نور (زندگاني كريم اهل بيت امام حسن مجتبي عليه السلام)
بوي بهشتي معجزه ها و فضيلت هاي امام مجتبي عليه السلام (نوشته حسن عليپور)
صميمانه با كريم آل طه (بررسي فشرده پيرامون زندگي و سيره امام حسن مجتبي (ع) از ولادت تا شهادت )(نوشته محمدرضازادهوش)
حسن كيست؟(يك بررسي تحقيقي و جامع در پيرامون مسئله صلح امام حسن مجتبي عليه السلام )(تأليف فضل الله كمپاني)
امام حسن دولت حسني در مكه ،عراق،موفه ،ايران(دكتر عبدالكريم بي آزار شيرازي)
قهرمان دو ميدان (داستان زندگي امام حسن)(باز آفريده ي رضا شيرازي)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید